راهنمای خرید دستگاه روغن گیری پرس سرد

در مقالات قبلی سایت در مورد انواع روش های روغن گیری و نکات عالی هر دستگاه توضیح داده شد. همچنین در مقاله همه چیز در مورد دستگاه روغن گیری تفاوت دستگاه پرس سرد و گرم گفته شد که قبل از مطالعه این مقاله پیشنهاد می گردد مطالعه فرمایید. در این مقاله تصمیم به راهنمایی خرید دستگاه روغن گیری پرس سرد داریم.

مکانیزم دستگاه روغن گیری پرس سرد به اینگونه است. دانه توسط دوران مارپیچی درون سیلندر دستگاه اقدام به هدایت دانه به سمت جلوی سیلندر می نماید و با تحت فشار دادن دانه و همچنین فرآیندهای جانبی نظیر خردکردن دانه و مقداری حرارت روغن موجود در  دانه را استحلال می کند.

می توان گفت که تمامی دستگاه های موجود در بازار همگی فرآیند استحلال روغن را انجام می دهند ولی در کیفیت خروجی روغن و درصد استحلال روغن از دانه متفائت می باشند.

دو پارامتر بسیار مهم در تولید روغن عبارتند از:

 1-دمای روغن خروجی از دستگاه

 2-میزان لرد همراه با روغن خروجی.

برای داشتن روغن پرس سرد دمای روغن خروجی می بایستی زیر 45 درجه سانتی گراد باشد. دمای بالا باعث از دادن خواص روغن می گردد و همچنین طمع روغن تغییر می دهد.

در روغن های خوراکی نظیر روغن کنجد پایین بودن دمای روغن خروجی باعث کم بودن بوی روغن می گردد و همچنین در طمع روغن تاثیر گذار است. حرارات بالا باعث می شود روغن طمع تفت داده ای پیدا کند که بو و طمع نزدیک به روغن ارده  کنجد پیدا می کند.

لرد موجود در روغن خروجی تاثیر مستقیم بر روی طمع روغن می گذارد. هر چه میزان لرد روغن بیشتر باشد روغن به سمت تلخ بودن میل پیدا می کند که در مورد بهترین دستگاه موجود که کمترین میزان لرد تولید می کند توضیح کامل خواهیم داد.

پارامترهای انتخاب دستگاه روغن گیری:

در این قسمت موارد مهم در انتخاب دستگاه گفته خواهد شد

سایز دستگاه :

برای انتخاب خرید دستگاه روغن گیری در ابتدا می بایستی مشخص شودچه حجم تولیدی مد نظر می باشد و همچنین میزان ساعت کارکرد دستگاه در طی شبانه روز مشخص گردد که بتوان بر اساس آن دستگاهی که به حجم تولید مورد نظر نزدیک تر هست انتخاب گردد.

نکته: دستگاه روغن گیری یک حجم تولید نامی دارا می باشند که اکثر تولید کننده ها این حجم تولید را در کاتالوگ خود ذکر می کنند. این حجم تولید نامی زمانی اتفاق می افتد که دستگاه روغن گیری در دور ماکزیمم خود کار کند ولی در این سرعت درصد استحلال روغن کم می باشد.

در عمل برای گرفتن حداکثر روغن از دانه نیاز به سرعت پایین تری می باشد. اکثر تولید کننده گان داخلی و حتی خارجی عدد ذکر شده در کاتالوگ حجم تولید نامی می باشد و حجم تولید واقعی چیزی حدود 30 تا 40 درصد حجم تولید نامی می باشد. در نتیجه برای مقایسه قیمت های تولید کننده های مختلف حتما می بایستی با کالیبر(سایز) دستگاه مقاسه گردد.

حجم تولید های ذکر شده در کاتالوگ شرکت ریندوک حجم تولید واقعی می باشد و حتما جهت مقایسه قیمت از طریق مقایسه کالیبر اقدام گردد.

گیربکس دستگاه :

گیربکس های دستگاه روغن گیری یکی از مهم ترین قسمت های دستگاه می باشد که حتما می بایستی از نوع و حتی نسبت آن اطلاح حاصل گردد. نوع گیربکس مهم می باشد چرا که برخی گیربکس ها اتلاف انرژی داشته و انرژی موتور را تبدیل به گرما می کنند و در نتیجه دمای قطعات دستگاه بالا رفته و برای تولید روغن پرس سرد به هیچ وجه مناسب نمی باشد. گیربکس های حلزونی از این نوع گیربکس ها می باشد. بهترین نوع گیربکس برای دستگاه روغن گیری گیربکس خورشیدی و گیربکس هلیکال می باشد.

نسبت تبدیل گیربکس مهم می باشد. هر چه نسبت تبدیل بیشتر باشد دور خروجی آن کمتر بوده و به همون میزان قدرت دستگاه بیشتر است. دستگاه روغن گیری حرفه ای تغییر سرعت موتور توسط اینورتر (قطعه الکتریکی می باشد که وظیفه کنترل دور بعهده دارد) انجام می پذیرد.

فرنکانس برق موجود در شبکه با فرکانس 50 هرتز می باشد و اینورتر با تغییر دادن فرکانس سرعت موتور را تغییر می دهد. در انتخاب دستگاه روغن گیری می بایستی اطمینان حاصل شود که فرکانسی که دستگاه در آن بهینه ترین حالت روغن گیری از لحاظ درصد دارد بین 20 تا 30 هرتز باشد. پایین تر از این فرکانس موتور دستگاه تو شرایط مناسبی کار نمی کند و دستگاه به غیر از قدرت نداشتن باعث گرم شدن موتور می شود.

دستگاهی که با فرکانس پایین یعنی زیر 20 هرتز کار کند بدین معنی می باشد که گیربکس مناسبی ندارد چرا که نسبت تبدیل مناسبی ندارد.

در تولید دستگاه های روغن گیری ریندوک از گیربکس های هلیکال و خورشیدی استفاده گردیده و بهترین نسبت تبدیل مورد نظر انتخاب گردیده است.

راهنمای خرید دستگاه روغن گیری پرس سرد

راهنمای خرید دستگاه روغن گیری پرس سرد

جنس قطعات:

قطعاتی که مد نظر می باشد سیلندر، مارپیچ، توپی و… می باشد که مهم ترین قسمت مارپیچ دستگاه می باشد. باید از فروشنده این اطمینان حاصل گردد که مارپیچ دستگاه عمری حداقل 2 الی 3 سال در صورت تولید مداوم و بدون توقف دارا باشد و در روغن گیری از دانه های سخت آسیبی به آن نرسد.

دارا بودن خردکن با تیغه قابل تعویض:

نود درصد دستگاه های موجود در بازار طراحی آنها به گونه ایست که از یک سری شیار در سیلندر برای خرد کردن دانه استفاده گردیده است که این دستگاه ها بعد از یک ماه کارکرد لبه تیز خود را از دست داده باعث پایین آمدن کیفیت روغن خروجی می گردد. از ایرادات اینگونه دستگاه های بالا بودن دمای روغن خروجی و همچنین بالا بودن میزان لرد خروجی حدود 6 درصد می باشد.

دستگاه های شرکت ریندوک مجهز به خردکن با تیغه قابل تعویض می باشد که موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع به شماره 88185  برای این دستگاه گردیده است. سختی تیغه های دستگاه بسیار بالا بوده و علاوه بر عمر بالای تیغه ها باعث تولید روغن با کیفیت فوق العاده ای می باشد.

دمای پایین روغن و همچنین پایین ترین میزان لرد در روغن خروجی از مزایای آن می باشد. روغن خروجی لردی بین 1 تا 2 درصد دارد. این دو پارامتر باعث تولید روغن کاملا بکر می گردد که می تواند روغنی با طمع فوق العاده تولید کند.

ظاهر دستگاه:

ظاهر دستگاه مربوط به سلیقه افراد می باشد. در استفاده کارگاهی از دستگاه شاید خیلی مهم نباشد ولی از لحاظ دسترسی به قسمت های دستگاه روغن گیری بسیار مهم است. برای استفاده در فروشگاه و هایپر مارکت ها بحث ظاهر بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که روغن گیری در حضوری مشتری می باشد.

ظاهر مناسب و شیک دستگاه علاوه بر القا حس خوب به مشتری خرید روغن، از لحاظ بهداشتی مهم می باشد که قیف دستگاه و کاورهای دستگاه از جنس استیل باشد.

در طراحی ظاهر دستگاه روغن گیری ریندوک با حساسیت بالا کار شد است که علاوه بر تولید روغن با کیفیت، حس خوبی به اپراتور و همچنین مشتری های خرید روغن القا کند. محل قرار گیری پنل کنترل دستگاه به گونه ای می باشد که افراد با قد های مختلف احساس راحتی دارند و همچنین ارائه ظرف استیل انبارش روغن همراه با دستگاه از دیگر مزایای دستگاه های ریندوک می باشد.

گارانتی و خدمات پس از فروش:

فروشنده می بایستی در فروش دستگاه روغن گیری حداقل یک سال گارانتی و 10 خدمات پس از فروش به خریدار ارائه دهد و در قرار داد خرید ذکر گردد.

تابلو برق:

دستگاه روغن گیری باید دارای کنترل دور باشد و همچنین کنترل دما و قطعات برقی استفاده شد در آن با کیفیت باشد. برای دستگاه های حرفه بهتر است قطعات حفاظتی نظیر کنتاکتور دارا باشد که از لحاظ ایمنی و عمر موتور دستگاه اطمینان حاصل شود.

نکته پایانی:

  • اگر قصد خرید دستگاه برای تولید روغن و فروش دارید به هیچ عنوان دستگاهی که کنترل دور و کنترل دما ندارد خریداری نکنید چرا که شما هیچ کنترلی در تولید روغن ندارید. علاوه بر عدم تولید روغن با کیفیت، امکان حداکثر استحلال روغن ندارید و در قیمت تمام شده روغن تاثیر گذار است.

برای تولید روغن دستگاه های رومیزی که خروجی ورقه ای دارند به هیچ وجه مناسب نمی باشد چرا که این دستگاه های علاوه بر تولید روغن با دمای بالا، اکثر آنها کنترل دور نداشته و روغن خروجی کیفیت مناسبی دارا نمی باشد.

در مورد تفاوت دستگاه های با خروجی ورقه ای و میله می توانید به مقاله همه چیز در مورد دستگاه های روغن گیری مراجعه کنید.

  • در این چند سال اخیر تولید کننده های قدرتمندی در ایران دستگاه های روغن گیری تولید می نمایند و برای بحث گارانتی و خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی خدمات بهتری ارائه می دهند. متاسفانه برخی وارد کنندگان با مطرح کردن دارا بودن موتور و گیربکس خارجی خریدار را به اشتباه انداخته و در برخی از مواقع دیده شده دستگاه تولید کشور های همسایه نظیر ترکیه را بعنوان دستگاه های ساخت آلمان به خریدار ارئه می دهند.

برای مشاهده بهترین دستگاه روغن گیری پرس سرد کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست